Станимир Беломъжев триумфира в надпреварата по ориентиране за купа „България“

Станимир Беломъжев – най-високо на подиума, сестра му Стефания (първата отляво надясно) зае второ място при жените. Станимир Беломъжев – най-високо на подиума, сестра му Стефания (първата отляво надясно) зае второ място при жените. Снимка: Фейсбук/Браун тим

Световният шампион по ски ориентиране - Станимир Беломъжев (Ски клуб „Хемус“ – Троян) триумфира в най-масовия старт при мъжете в група „21А“ на надпреварата за Национална купа „България“, състояла се преди дни в околностите на варненското село Дюлино.

Най-голямото състезание по ориентиране в страната беше организирано от Спортен клуб по ориентиране „Бегун“ (Варна) и Българската федерация по ориентиране и се проведе при домакинството на Община Бяла. В него се включиха над 850 ориентировачи от страната и чужбина, разпределени в различни възрастови групи. Част съпътстващата програма на купа „България“ бе и спринтът за купа „Бяла“, в който участваха близо 350 състезатели.

След три дни надпревара по пресечения терен около Дюлинския проход, победител в елитната група при мъжете „M21E“ за купа „България“ е Николай Димитров от „Браун тим“ - Велико Търново. Въпреки че бе водач в класирането през първите два състезателни дни, втори в подреждането остана Иван Сираков от клуб „Вариант 5“ - Търговище. Трети се класира Валентин Шишков от клуб „Трапезица -1954“ - Велико Търново.

При дамите победителка е Кристина Иванова от „Младост“ - Благоевград, втора на стълбичката се качи Андрея Дяксова от „Карлък Смолян“, трета в класирането на купа „България“ 2022 е Лиляна Гоцева, отново представител на Благоевград.

След троянеца Станимир Беломъжев в група „21А“ на второ и трето място се наредиха Стефан Михайлов и Мартин Маринов от „Бачо Киро“ - Дряново. При дамите първите две позиции заеха представителките на „Браун тим“ - Велико Търново, Валерия Димитрова и Стефания Беломъжева-Димитрова, а на трета остана Грета Димитрова от „Север“ Плевен.

Атрактивните терени и трудните, технични маршрути направиха тазгодишното издание на купа „България“ истински празник за жителите и гостите на морската община.