Два троянски медала в първия ден на Военното световно първенство по ски в Швеция

Представителният отбор на България, в чийто състав са трима троянци - Милена Тодорова, Владимир Илиев и Станимир Беломъжев. Представителният отбор на България, в чийто състав са трима троянци - Милена Тодорова, Владимир Илиев и Станимир Беломъжев. Снимка: armymedia.bg

Най-добрите български състезатели по ски ориентиране и по биатлон - Станимир Беломъжев и Владимир Илиев - завоюваха сребро и бронз.

Представителният отбор на Въоръжените сили на България стартира участието си в 55-то Военно световно първенство по ски, което започна на 29 март в гарнизона на Боден, Швеция, съобщиха от информационния център на Министерството на отбраната (МО).

Отборът е сформиран от 7 военнослужещи от Центъра за елитен спорт към МО и шампиони от държавните военни първенства от видовете въоръжени сили. България има представители само в биатлона и ски ориентирането, като трима от седемте състезатели са троянци. Това са биатлонистите Милена Тодорова и Владимир Илиев и ски ориентировачът Станимир Беломъжев.

В конкуренция с 29 участници Тачо (редник Беломъжев) завоюва първото отличие за България – сребърен медал в средната дистанция. Световният ни шампион финишира само с 00.39 секунди пасив от победителя Рамос Уикбум от Швеция. Бронзът стана притежание на представителя на Финландия Уил Лайтмаки. Другите двама български представители - полковник Пейо Дончев и майор Стоян Барев, заеха съответно 19-то и 25-то място.

На подиума в надпреварата по ски ориентиране при жените се качи Антония Григорова, която се нареди трета от общо 19 стартирали военни състезателки. Българката финишира с 3 секунди и 08 стотни изоставане от победителката Евелина Уикбом от Швеция. Среброто спечели друга представителка на домакините - Изабел Салиен, с пасив от 1 минута 25 стотни от шампионката.

По-късно същия ден най-успешният български биатлонист - Владимир Илиев, спечели бронзов медал в спринта на 10 километра. Младши сержант Илиев повали всички мишени.

Световната титла спечели латвиецът Андрей Растургуйевс, а втори стана французинът Ерик Перо. Те също бяха безгрешни при стрелбата. Лейтенант Красимир Анев зае 47-мо място с 1 грешка.

В дамския спринт на 7,5 км редник Милена Тодорова се нареди 29-а с 2 пропуска. Шампионка е австрийката Лиза Тереза Хаузер.