Във област Ловеч, например, регистрираните случаи на туберкулоза през 2022 г. са 21 (при 11 за 2021 г.), а през първите пет месеца на 2023 г. от ТБ са заболели 9 лица, показват данните на РЗИ – Ловеч.
Прекратяването на епидемията от туберкулоза до 2030 г. е сред здравните цели на ООН за устойчиво развитие.
Изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021-2025 г. цели да се намали заболеваемостта от туберкулоза в страната. В тази връзка
Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян за пореден път обявява „Седмица на отворените врати“ за безплатни профилактични прегледи за риск от туберкулоза от 19 до 23 юни. Прегледите се провеждат в приемен кабинет „Белодробни болести“ от 8:00 ч. до 14:00 часа.
За информация тел: 0670/6 27 01, вътр. 111 и 114
Целта на инициативата е откриване на лицата в най-висок риск от туберкулоза, предоставяне на здравни грижи, включително диагностика и лечение.
По данни на СЗО през 2021 г. 1.6 милиона души са починали от туберкулоза (включително 187 000 души с ХИВ). В световен мащаб туберкулозата е 13-та водеща причина за смърт и вторият водещ инфекциозен убиец след COVID-19 (преди ХИВ и СПИН).
През 2021 г. приблизително 10.6 милиона души са се разболели от туберкулоза (ТБ) по света - 6 милиона мъже, 3.4 милиона жени и 1.2 милиона деца. Туберкулозата присъства във всички страни и възрастови групи. Но туберкулозата е лечима и предотвратима.
Мултирезистентната туберкулоза (MDR-TB) остава заплаха за общественото здраве. През 2021 г. само около 1 от 3 души с резистентна към лекарствата туберкулоза са получили достъп до лечение.
Между 2000 г. и 2021 г. приблизително 74 милиона живота са били спасени чрез диагностика и лечение на туберкулоза.
По информация на РЗИ - Ловеч